Z myślą o osobach z długami i kiepską historią kredytową, wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki bez baz. Co to za pożyczki, dla kogo będą dobrym rozwiązaniem i dlaczego nie zawsze dobrym?

Pożyczki bez baz – co to takiego?

Pożyczki bez baz to nic innego jak pożyczki, przy udzielaniu których pożyczkodawcy nie sprawdzają historii kredytowej pożyczkobiorcy w bazach dłużników. Bazy dłużników to miejsca, gdzie zbierane są informacje o stanie finansowym osób prywatnych i firm. W Polsce istnieje wiele takich baz, ale najważniejsze i największe, zawsze sprawdzane przez banki i firmy pożyczkowe są cztery – BIK (Biuro Informacji Kredytowej), KRD (Krajowy Rejestr Dłużników), ERIF oraz BIG InfoMonitor czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Każdy pożyczkodawca może zgłosić tam osoby lub firmy, które zarówno wywiązały się odpowiednio ze zobowiązania, jak i te, które nie spłacają należności w terminie i mają długi. Takim osobom trudno jest uzyskać pożyczkę w banku czy jakiejkolwiek firmie, jeśli ta weryfikuje klienta w bazach. Stąd więc oferowane są pożyczki pozabankowe bez baz.

Pożyczki bez baz – dla kogo?

Pożyczki bez weryfikowania baz, to dobre rozwiązanie nie tylko dla dłużników. Poza dłużnikami, trudności w otrzymaniu pożyczek mogą mieć również osoby nie posiadające żadnej historii kredytowej. Z myślą właśnie o tych osobach stworzono pożyczki bez baz i nie tylko, bo istnieją również pożyczki bez baz z komornikiem. Osoby, które mają już nad karkiem komornika nie tylko nie dostaną żadnej pożyczki w banku, ale też nie mogą otrzymać pieniędzy na konto bankowe, które zostało zajęte przez komornika. Dla takich osób stworzone zostały specjalne oferty pożyczek bez baz z możliwością odbioru osobistego gotówki do rąk, na przykład za pomocą czeku giro na poczcie lub dostarczenia pieniędzy do domu.

Pożyczki prywatne bez baz

Jeśli ktoś chce ominąć weryfikację w bazach z obawy przed złym jej wynikiem, może skorzystać z pożyczki prywatnej. Można pożyczyć w ten sposób pieniądze od kogoś z rodziny albo przyjaciela lub też od zupełnie obcej osoby. Pożyczki prywatne mają to do siebie, że obowiązuje tu pełna dowolność i nie regulują ich żadne przepisy. Pożyczkodawcy prywatni nie sprawdzają nikogo w żadnych bazach dłużników i nie weryfikują zdolności kredytowej. Zwłaszcza jeśli są to członkowie rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że w pewnych aspektach pożyczka pozabankowa w firmie będzie jednak lepsza od prywatnej. Przede wszystkim pożyczkę w firmie dostaniemy od ręki, a na prywatną trzeba będzie może nawet sporo czasu poczekać. No chyba że pożyczamy pieniądze od rodziny. To najprostszy sposób, ale też ryzykowny, gdyż zaciągamy nie tylko kredyt finansowy, ale również kredyt zaufania. Jeśli jednak nie chcemy pożyczki od członka rodziny, możemy poszukać ofert prywatnych pożyczek w internecie – na forach, specjalnie do tego stworzonych platformach czy nawet na giełdzie pożyczek prywatnych. Do takich pożyczek jednak również trzeba podchodzić z głową, bo można wpaść w nawet gorsze problemy niż w przypadku zobowiązań udzielanych przez banki i parabanki.

Pożyczki bez baz – dlaczego nie zawsze będą dobrym pomysłem

Nie dla każdej osoby pożyczki bez baz będą dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze należy pamiętać, że w bazach dłużników zapisywane są nie tylko negatywne informacje, ale również te pozytywne, o zobowiązaniach spłaconych uczciwie w terminie. Gdyby zapisywane były tylko rzeczy negatywne, to w bazach byliby tylko ci, którzy mają negatywną historię kredytową, a innych instytucje finansowe nie mogłyby w żaden sposób zweryfikować. Po drugie zaś, w przypadku pożyczek bez baz, pożyczkodawcy również nie zgłaszają ich do zapisania w bazach. Z jednej strony w razie problemów ze spłatą to plus, bo taka niespłacona w terminie pożyczka nie zepsuje nam historii kredytowej, ale z drugiej strony, jeśli spłacimy ją terminowo, nie pomoże nam ona w zachowaniu lub poprawieniu dobrej historii kredytowej.

Pożyczki bez baz mogą być dobrą opcją dla osób z problemami finansowymi, które mogą spowodować, że nie otrzymają pożyczki po sprawdzeniu baz przez pożyczkodawcę. Jednak jeśli mamy dobrą historię kredytową, nie mamy powodu by obawiać się baz i lepiej poprzestać na normalnych pożyczkach z weryfikacją. Pożyczki bez baz, a szczególnie te dla osób z komornikiem za uszami nie zawsze są niestety uczciwe. Najlepiej oczywiście spłacać wszystkie zobowiązania w terminie i nie pozwolić na to, by zadłużyć się na dobre. Bazy wtedy będą czyste, a my nie będziemy musieli obawiać się żadnych problemów finansowych – ani związanych z udzieleniem nam pożyczki, ani z jej spłaceniem w terminie.

Kategorie: blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *